ניוזלטר
מערכת דיוור אלקטרוני | רשימות תפוצה

ספאם – דואר זבל

קבלת דואר זבל הפך לדבר שבשגרה לרבים מאיתנו. ספאם או דואר זבל נהיה למטרד הולך וגובר, ככל שמפיצי הספאם מוצאים דרכים חדשות ומתוחכמות לפלוש לתיבות דואר אלקטרוני, כך זה מוביל לצורך בתוכנות אנטי ספאם ומסננים.

אך למרות שכמויות הספאם עולות, להרבה גולשים אין עדיין ידע מספק מהו ספאם ואיך הוא נראה. במאמר זה נענה על השאלות מהי התדירות שלו מהו בכלל ספאם ונביא דוגמאות.

מהו ספאם

 

המושג ספאם מתייחס לשליחה של אותה הודעה לקבוצה גדולה של נמענים כדי לכפות את ההודעה על אנשים שלא היוא רוצים לקבל הודעה זו בכל צורה.
ישנם שני סוגי ספאם:
  • ספאם קבוצות דיון (Usenet)
  • ספאם אימייל

 

ספאם קבוצות דיון

מתייחס לספאם דרך קבוצות דיון באימייל שבו נשלחת הודעה אחת ל 2 קבוצות או יותר. סוג הספאם הזה מכוון לאנשים אשר קוראים קבוצות דיון, אשר מקטין את התועלת של קבוצות אלה, בכך שהוא כופה פרסומת על המודעה, וגורם לכך שמנהלי הקבוצות לא יוכלו לשלוט בתוכן הנשלח. הספאם הזה הוא בעל עלות נמוכה לשולח – ספאמר.

ספאם אי מייל

אימייל ספאם מתייחס מתייחס לאימייל שנשלח לנמען ישיר בדרך כלל זה נוצר ע"י סריקה של רשימות תפוצה של קבוצות דיון, אנשי קשר, או סריקה של הרשת למציאת כתובות. כל מיני ספאמים מסוג זה נשלחים לכתובות הנמצאות באופן ציבורי ברשת כדוגמת פורומים. שיטה זו עולה כסף לספאמר.
ישנם מס' מרכיבים הנשארים זהים בכל סוג של ספאם:
אנונימיות: שם השולח וכתובתו מוסתרים
שליחה מאסיבית: ספאמים נשלחים לכמות גדולה של נמענים
ללא הזמנה או אישור: ספאם נשלח ללא אישור מראש של הנמענים, ולכאורה אף אחד לא היה מסכים לקבל הודעות אלה מלכתחילה.
ספאמים הם בדרך כלל פרסומות של מוצרים מפוקפקים, קנוניות של התעשרות מהירה, שירותים אשר חוקיותם מוטלת בספק, הודעות פולטיות וספאמים שמפיצים וירוסים.

מהי הנפוצות של דואר זבל?

דואר זבל הוא מאוד נפוץ, כמעט ואין גולש שלא יקבל ספאם בזמן שימושו באינטרנט.
מתוך סך האנשים שיקבלו ספאם רק 14% יפתחו את ההודעה, ומתוכם 4% יבצעו רכישה כלשהי.
הוספת תגובה